Alzheimer hastasının giydirilmesi

Alzheimer hastalığının zamanla ilerleyen belirtileri, kişinin günlük aktivitelerinden geri kalmasına sebep olur. Yakınlarının ve sosyal çevresinin ilk farkettiği konulardan biri kişinin giyinmeyi ihmal etmesi veya giyinmekten kaçınmasıdır. Hastanın fiziksel olarak giyinme kabiliyetinin azalmasının yanı sıra, uygun giyinme ve giysilerin hangi sırayla giyileceği kavramı da yitiriliyor olabilir. Evde Alzheimer’lı yakınlarının bakımını üstlenmiş kişilerin, hastanın kendi başına veya yardımla giyinmesini sağlamak konusunda başvurabileceği birkaç yöntemi aşağıda listeledik:

1. Çekmecelerin üzerine, içlerindeki giysilerin isimlerinin veya resimlerinin çizili olduğu etiketler yapıştırın. Örneğin iç çamaşırlar, çoraplar, t-shirtler, uyku kıyatfetleri, sokak kıyafetleri gibi. Özellikle Erken Evre’deki hastalar bu şekilde kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilecek ve bu durumdan memnun olacaklardır.

2. Giysileri giyilme sırasına göre yerleştirmek veya hastaya giysileri teker teker vermek, onun giyinme faaliyetini kendi kendine yapmasına yardımcı olacak ve bağımsızlığını destekleyecektir.

3. Cırt cırtlı / bantlı ayakkabıları tercih edin, bu tip ayakkabıları yakınınızın giymesi veya sizin giydirmeniz bağcıklı ayakkabılara göre çok daha kolay olacaktır.

4. Gömlek veya yelek gibi boyun açıklığı geniş, önden kapanan giysiler seçin.

5. Düğme yerine fermuarlı giysiler seçin.

6. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde idrar kaçırma sorunuyla karşılaşılabilir. Bu nedenle özel çarşaflar, külotlar ve pedler kullanabilirsiniz. Bu konuda kullanabileceğiniz birçok farklı seçenek mevcuttur, doktorunuz veya danışacağınız sağlık profesyoneli sizi en uygun seçenek konusunda yönlendirecektir.

Sohbet Başlat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar, Nasıl yardımcı olabiliriz?