Alzheimer hastasına banyo yaptırılması

Banyoda yıkanmak ve beden temizliği yapmak Alzheimer’lı birey için gün geçtikçe daha zor hale gelebilir. Bir müddet sonra, hasta artık yıkanma gereksinimi bile duymayabilir. Bu nedenle yakınlarının bu konuya hassasiyet göstermeleri ve hastaya yumuşak bir biçimde banyo yapması için yardımcı olmaları çok önemlidir.

1. Hasta günün belirli bir zamanında yıkanmayı tercih edebilir, ya da yıkanmayı dışarı çıkmak veya birilerinin ziyaretine gelmesi için hazırlanmakla ilişkilendiriyor olabilir. Böyle bir bağlantısı varsa bunu banyo yapması için teşvik amaçlı kullanabilirsiniz.

2. Banyo yapmayı şiddetle reddettiği durumlar banyonun nasıl yapılacağını unuttuğunun, anlayamadığının ifadesidir. Bu durumda zorlamak, hastanın ajitasyonunu artıracaktır. Bu süreci basitleştirmek için bir oyuna dönüştürebilirsiniz. “Biraz yürüyüş yapalım” diyerek banyoya gitmek, “hazır buraya gelmişken elini, yüzünü yıkayalım” diyerek temizlenme sürecini başlatmak ve “haydi üzerindekileri çıkaralım ve vücudunu da yıkayalım” demek banyoyu tamamlamak için başvurabileceğiniz bir yol olabilir.

3. Hastanızın fiziksel zorlukları varsa banyoda kullanılabilecek bazı yardımcı malzemelerden yararlanmak (tutunma çubukları, yükseltilmiş klozet kapakları, kaymaz duş yaygıları ve tabureler gibi) gerekli olacaktır. Örnek banyo donanımını aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

4. Hastanın banyo alanı yani tuvalet içerisinde kilitli kalmasını önlemek için tuvalet kapısından kilidini çıkarın veya dışarıdan açılabilecek bir düzenek kullanın.

5. Hastanıza banyo yaptırırken, suyun ılık olmasına ve duştan akmamasına dikkat edin. Hastanın kendi başına banyoyu kullanması söz konusuysa, su sıcaklığının belli bir seviyeyi geçmesine izin vermeyen termostat tertibatı kullanmak, yakınınızın çok sıcak suya maruz kalmasını engelleyecektir.

6. Elektrikli aletler kullanılmadıkları zaman kapalı tutulmalı, ıslak alanlardan uzakta bulundurulmalıdır. Islaklık elektrik akım geçirgenliğini artırır.

7. Acil durumlar için yakında hemen ulaşılabilecek bir telefon bulundurulmalıdır.

8. Zemin kaygan olmayan bir malzeme ile kaplanmalıdır.

Sohbet Başlat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar, Nasıl yardımcı olabiliriz?