Evde Bakım Neden Avantajlıdır?

Evde bakım hizmeti, evde sağlık ve bakım hizmetlerine ihtiyacı olan bireylerin, bu ihtiyaçlarının ev ortamında karşılanmasıdır. Hizmet kalitesine dair en önemli göstergelerden biri ise hizmeti veren kurumun Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış olmasıdır.

Evde bakım kapsamında sunulan hizmetler, bakım ve sağlık ihtiyacı olarak iki farklı kola ayrılmıştır. Bakım hizmetleri, günlük yaşam aktiviteleri konusunda desteğe ihtiyaç duyan bireylere sunulan hizmetlerdir. Sağlık hizmetleri ise tedavi planına göre doktor, hemşire veya fizik tedavi uzmanı sunulan tedavi amaçlı hizmetlerdir.

Evde Bakım Hizmetlerinin Avantajları Nelerdir?

  • Görev veren hemşire veya hasta bakıcı sadece tek bir hasta ile ilgilendiği için, vakit konusunda darlık yaşamadan hastanın tüm ihtiyaçlarını karşılamakta ve yeterli derecede gözlem yapabilmektedir.
  • Özellikle uzun dönemli yatışlarda, hastaların tedavi kurumlarında görülebilen çeşitli enfeksiyonlardan etkilendiği gözlemlenmiştir, evde bakım ile hasta bu enfeksiyonlardan korunmuş olur.
  • Bireye sağlık hizmetinin evde verilmesi hastane ortamındaki psikolojiden olumsuz etkilenmesini engeller, ayrıca aile bireyleri ile bir arada olması, hem hastanın moralini yükseltir hem de hasta yakınlarına kolaylık sağlar.
  • Hastane ortamındaki yemek ile ev ortamındaki yemek farklılık göstereceğinden daha rahat bir beslenme durumu ortaya çıkacaktır.
  • Hastaya ev ortamında bakım sunulması sebebiyle aile fertleri daha rahat vakit geçirip kendi işlerine daha çok vakit ayırma durumları olacaktır.
  • Kronik rahatsızlıkları sebebiyle kendi evlerinde tedavi gören hastalar kendi evlerinde yaşamaları sebebiyle rahatsızlıklardan daha az etkilenecek ve özgürlük hissiyatları daha yüksek olacaktır.

Pandemi döneminde Evde Bakım

Enfeksiyon riski konusunda ayrıca şu an dünya genelinde etkili olan Covid-19 salgınına ve salgın döneminde evde bakımın sunduğu avantajlara dikkat çekilmesi gerekir:

  • Hastane içerisinde hasta aynı odada birden fazla kişi ile istirahat etmesi hastalık bulaşma riskini arttıracaktır fakat evde bakım süreci içerisinde izole odada bulunması veya az kişi ile temas etmesi Covid-19 hastalığına yakalanma riskini en aza indirgeyecektir.
  • Evde bakıma ihtiyacı olan bireylerin daimi bir hasta bakıcı veya hemşire ile temas halinde olması daha izole hale getirecektir.
  • Covid-19 pandemisinde görüntüleme ve laboratuvar hizmetlerinin evde sunulması bireyin toplu kullanılan ortamlara girmesini engelleyerek enfekte olma riskini azaltacaktır.
  • Pandemi döneminde hastanelerde belirli bölümlerin kapalı olması veya sınırlı sayıda hastaya hizmet verilmesinden dolayı hizmet sunumunda gecikmeler yaşanabilmektedir. Evde bakımda ise bireye özel hizmet sunulduğu için tüm işlemler hizmet planına uygun olarak gerçekleştirilir.

Leave A Comment

Sohbet Başlat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar, Nasıl yardımcı olabiliriz?